Buradasınız:Anasayfa » Haberler » Yeni bir google güncelleme daha geliyor %35 etkilenecek

Yeni bir google güncelleme daha geliyor %35 etkilenecek

Yeni bir google güncelleme daha geliyor %35 etkilenecek

Bundan yaklaşık 8 ay önce hayata geçen değişiklik tüm aramaların %12′sini etkilemişti. Yeni değişim ise çok daha fazla aramayı etkileyecek gibi görünüyor. Google’ın yaptığı açıklamaya göre arama motoru üzerinde gerçekleşen tüm aramaların %35′i bu son değişimden olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenecek.

Google’da günde 3 milyarın üzerinde arama gerçekleştiriliyor. Tüm aramaların %35′ini etkileyecek bu değişim günlük 1 milyarın üzerinde arama sonucunu üzerinde etkisi olması açısından büyük önem taşıyor. Özellikle de arama motorundan gelen trafiğin yoğun olduğu siteler ve sahipleri için…

Google’ın yaptığı açıklamaya göre bu değişim daha taze sonuçların daha üst sıralarda yer alması açısından önem taşıyor. Bunun dışında 3 ana başlık altındaki sonuçlar, değişimden olumlu olarak etkilenecekler…

Bu başlıklardan ilki popüler konular ve yeni gelişmelerle ilgili. Yani yakın zamanda gerçekleşmiş ve ilgi çeken konularla ilgili aramalarda karşınıza çıkacak sonuçların büyük kısmı yeni oluşturulmuş içeriklerden oluşacak.

Yeni algoritma düzenli olarak tekrarlanan olaylar ile ilgili aramalarda da en yeni sonuçlara üst sıralarda yer vermeyi hedefliyor. Böylece örneğin her yıl düzenlenen bir etkinlik ile ilgili bir arama yaptığınızda, etkinliğe dair eski haberlerle karşılaşma ihtimaliniz azalmış oluyor. Örneğin Webrazzi Summit aramasında ilk sayfada yer alan sonuçlardan sadece 1 yıl öncesine ait iken geri kalanları bu yılın etkinliği ile ilgi. Benzer şekilde örneğin bir spor müsabakalarında iki takımın maçı hakkındaki bir aramada geçen yıla ait değil, bu yılki karşılaşmaya ait sonuçlar artık daha üst sıralarda yer alacak…

Son olarak bu iki başlığa da girmeyen fakat sık güncellenen konularla ilgili aramalarda, sonuçların yeni olmasının önemi de artıyor. Bir ürün veya marka ilgili aramalarda karşınıza artık öncelikli olarak daha güncel sonuçlar çıkacak.

Google’ın “taze içeriğe” önem verdiği zaten biliniyordu ama bu güncelleme içeriklerin ne kadar güncel olduklarının algoritma içerisindeki ağırlığını arttırmış oluyor. Bu gelişme ile aramaların önemli bir kısmında yeni içeriğin daha fazla arama motoru trafiğine yol açacağını da gösteriyor. Bu da içeriğe önem verenler ve bunu bir fırsat olarak görenler için güzel bir haber gibi görünüyor.

Resmi yazı :

http://googleblog.blogspot.com/2011/…nt-search.html

Kaynak :

http://www.marketingvox.com/new-goog…search-050039/

 

Yazar: setrox

Yorumlar (1)

  • Erdem ERGİN

    inşallah kötü sonuçlar elde etmeyiz.Zaten çoğu site blog olduğu için google argoritmasının kafası karışabilir.İnşallah dediğim gibi olumlu sonuçlar alırız.