Buradasınız:Anasayfa » Teknoloji » Windows USB Açığı Son Güncellemeyle Kapatıldı

Windows USB Açığı Son Güncellemeyle Kapatıldı

Windows USB Açığı Son Güncellemeyle Kapatıldı

Windows Güvenlik Açığı

Hacklemeye yönelik hareketlerde sık kullanılan yöntemlerden biri olan USB taktiğine zemin hazırlayan Windows USB açığı fark edildi ve kapatıldı. Bu açık aynı zamanda sıfır gün hack operasyonlarının  da temelini oluşturan açıktı.

Windows  Önemli Olarak Derecelendirilen USB Açığını Mart’ta Kapattı

Microsoft’un bu açığı kritik yerine önemli olarak işaretlemesinin sebebi bu açığın zarara yol açması için dışarıdan fiziksel müdahale gerektiriyor olması şeklinde açıklanıyor. Bu açık internet yoluyla bilgisayarın bağlı olduğu internete kapalı hassas ağlara erişim yolunu açtığı biliniyor.

Güvenlik açığından yararlanmak için virüsün yüklendiği yazılımın bilgisayara takılması yetiyor. Microsoft Security Response Center’ın açıklamasına göre bilgisayarın aygıtları saydığı sırada içindeki yazılımı tetiklediği, kullanıcıya bu yüzden gerek kalmadan virüsün yüklendiği biliniyor.

Bunun için oturum açmaya da gerek olmadığı, bilgisayar kilitli haldeyken de yazılımın çalıştığı söyleniyor. Kullanıcıların diğer tüm açıklara tedbir amaçlı bilinmeyen aygıtları donanım olarak kullanmamaları, antivirüslerin özel yazılımla elde edilen casus programları bazen gözden kaçırabildiği hatırlatılıyor.