Buradasınız:Anasayfa » Teknoloji » Uygulamalar Oyunlaştırma İle Kullanılırlığını Artırıyor

Uygulamalar Oyunlaştırma İle Kullanılırlığını Artırıyor

Uygulamalar Oyunlaştırma İle Kullanılırlığını Artırıyor

Web Siteler Oyunlaşarak Etkileşimi İki Katına Çıkarıyor

Uygulamaların tercih edilmesindeki en büyük sebep ihtiyaç duyulması olarak biliniyor. Araştırmalarda ortaya çıkan bir diğer sonuç ise ihtiyaç dışında kullanılan bütün uygulamaların eğlence amaçlı olması şeklinde ortaya çıkıyor. Bunu dikkate alan geliştiriciler ise uygulamalarına rozetler, ödüller, seviyeler koyarak uygulamalarını daha eğlenceli hale getirmeye çalışıyorlar

Oyunlaştırmanın Uygulamalara İstatiksel Etkisi

Oyunlaştırma her zaman doğru sonucu vermiyor. Yapılan çalışmların %80’i başarısızlıkla sonuçlanıyor. Eğlence katmak ise uygulamaya gelen yorumların %13 artmasını sağlıyor. Sosyal medya entegresi bahsedilirliği sosyal medyada %22 artırıyor.

Oyunlaştırmanın bir diğer avantajı da insanların uygulamalarla duygusal bağ kurmasını sağlıyor. Geliştiricilerin uygulama oluştururken göz önünde bulundurmaları gereken ilk özellik işe yararlık, diğeri ise göze çarpan bir arayüz sunmak olarak öne çıkıyor. Üçüncü sırada ise kullanıcının duygusal bağ kurarak uygulama kullanılırlığına istikrar sağlayacak eğlence unsurunu kullanması geliyor.