Buradasınız:Anasayfa » Seo Teknikleri » Sosyal Medya ve Optimizasyon İlişkisi

Sosyal Medya ve Optimizasyon İlişkisi

Sosyal Medya ve Optimizasyon İlişkisi

Sosyal Medyanın Sitenize Kattığı Faydalar

Küçük arkadaş siteleri ile başlayıp facebook ile beraber sosyal medyanın temelleri atılmış oldu ve başta Google olmak üzere birçok arama motoru, bu sitelerdeki içeriklerden etkilendiler. İnsanların zamanının çoğunu sosyal medya ile geçirdiği aşikârdır. Facebook, twitter, youtube gibi alanlarda zaman harcayan kişiler, birçok habere ya da yazıya bu sayfalar üzerinden paylaşılan linkler ile gitmektedir.

Bir sitenin yapmış olduğu birçok seo tekniği ile ilgili alanda rakipleri ile yarışır hale gelmesini sağlayabilir. Sosyal medya kavramının arama motorları üzerindeki etkisi hissedilmeye başlandıktan sonra, site yöneticileri seo değerlerini korumak için sosyal medya butonlarını sitelerine koymaya ve sosyal medya sitelerinde hesap açıp yazılarını oradan paylaşmaya başladılar.

Siteniz Sosyal Medya Sayesinde İnsanlar Tarafından Ünleniyor

Sosyal paylaşım alanlarında paylaşılan yazıların seo açısından katkısını şu şekilde ifade edebiliriz. Herhangi bir hesabınızda paylaştığınız yazı, insanlar tarafında tıklanıp sitenize gelecek, sitenize gelen insanlar yazınızı paylaşıp diğer insanların gelmesini sağlayacak. Bu sayede Google, sitenize birçok referans linkten gelindiğini ve sitenizin güncel olduğunu anlayarak, seo puanınızı arttıracaktır.

Ayrıca, henüz sosyal ağlarla tam olarak entegreli olamayan Google, sosyal ağların yaptığı çalışmalar ile daha verimli olarak çalışacaktır. Bu da sosyal medya optimizasyonunun etkili olacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca Google gözünde değerli olan ve Google botlarının ayrılmadığı digg gibi sosyal imleme siteleri, birer sosyal medyadır.