Buradasınız:Anasayfa » Genel » Sosyal Ağlarda Spam

Sosyal Ağlarda Spam

Şu yazımızda daha önce sosyal ağlar ile nasıl yararlanabileceğiniz hakkında yazmıştım. Bu sosyal ağlarda var olurken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle friendfeed apisi ile yaptığım denemelerde bunu özellikle gördüm. Bir kaç saat içinde binlerce link atarak bunları indexlettim. Google friendfeed üzerindeki sayfaları neredeyse 1sn gibi kısa süre içerisinde indexlediğinede şait oldum.

Binlerce yazıyı friendfeed üzerine gönderdikten ve Google bunları indexledikten bir kaç gün sonra tekrar kontrol ettim. Malesefki Google profilimin indexlerini, dizininden çıkarmış. örneğin site:friendfeed.com/abuzittin aramasında hiç bir sonuç alamadım.  Bir kaç gün önce binlerce sonuç aldığım bir aramaydı.

Bu işlemin arkasından, aynı işlemi farklı şekilde tekrarladım. Bir kaç haber sitesinin rss bağlantısını profilime bağladım, haber içeriğini yoruma ekledim  ve saniyeler içerisinde veri göndermek yerine süreyi uzattım.  Bu sayede spam olarak gönderdiğim linkler arasına haber sitelerinin içeriği ve yorumu düştü. Kontrollerim sonucunda şunu söyleyebilirimki;
Google sosyal ağlarda bir kişinin gerçek mi, bot mu olduğunu anlıyor ve bot olduğunu anladığı profilleri dizininden çıkarıyor.

Yorumlar (1)

Yorum Yaz