Buradasınız:Anasayfa » Genel » Siteniz taşındığında Google’a bildirin

Siteniz taşındığında Google’a bildirin

Sitenizi yeni bir etki alanına taşıdıysanız, yeni URL’nizi Google’a bildirmek için Adres değişikliği aracını kullanabilirsiniz. Böylece dizinimizi, yeni URL’nizi içerecek şekilde güncelleriz. Değişiklikler 180 gün boyunca geçerli olacaktır. Bu sürenin sonunda yeni URL’nizdeki sayfaları tarayıp dizinimize eklemiş olacağız.

Adres değişikliği aracı güvenlidir, çünkü yalnızca onaylanmış site sahipleri tarafından kullanılabilir. Etki alanlarınızla ilgili olarak Google’a verilen bilgileri görmek için araca istediğiniz zaman bakabilirsiniz.

Not: Orijinal siteniz için tercih edilen bir etki alanı belirlediyseniz, bunu yeni siteniz için de ayarlamanız gerekir.

Önemli: Adres değişikliği aracını kullanmak için hem eski hem de yeni sitenizi eklediğinizden ve doğruladığınızdan emin olun ve sitenizi yeni bir etki alanına taşıma kurallarını okumayı unutmayın. Sayfalarınızın yeni konumunu arama motorlarına bildiren 301 yeniden yönlendirmelerinin kullanımı konusunda özellikle dikkatli olmalısınız. Ayrıca, orijinal sitenizin bir alt alan (örneğin, http://yenisite.example.com) olmadığından da emin olun.

  1. Web Yöneticisi Araçları Ana sayfasında, istediğiniz siteyi tıklayın.
  2. Site yapılandırması altından, Adres değişikliği bağlantısını tıklayın.
  3. 4. Adımda, Doğrulanmış bir site seçin listesinden yeni siteyi seçin.

Yeni siteniz Site seçin listesinde görünmüyorsa aşağıdakileri kontrol edin:

  • Sitenizi Web Yöneticisi Araçları hesabına eklediğinizden ve sahipliği doğruladığınızdan emin olun.
  • Yeni sitenin bir alt etki alanı olmadığından emin olun. Örneğin, www.example.com biçimini kullanabilir, ancak www.example.com/yeni_site veya http://yeni_site.example.com biçimini kullanamazsınız.
  • Yeni siteniz için bir tercih edilen etki alanı belirtmişseniz, listede yalnızca o tercih edilen etki alanı görünür. Örneğin, www.example.com görünmüyorsa, tercih edilen etki alanınızın http://example.com‘da olduğunu belirtmediğinizden emin olun.
  • Trafiği yeni sitenize (www.example.com) yönlendiren bir adres değişikliği bilgisi gönderirseniz, daha sonra www.example.com içeriğinin yeni bir siteye taşındığını belirten başka bir adres değişikliği bilgisi gönderemezsiniz.

Yararlı olabileceğini düşündüğümüzden dolayı Google Forumlarından alıntılanmıştır.

Yorum Yaz