Buradasınız:Anasayfa » Araçlar » Sitelerinize Otomatik Backlink WordPress

Sitelerinize Otomatik Backlink WordPress

Paravan sitelerinizi yaptığınızda en çok içerik ve backlink konusunda sıkıntı yaşarsınız. Sitelere ayrı ayrı backlink yapmak çok fazla uğraştırıcı olabilmektedir. Bugun size backlink için otomasyon yapmanızdan bahsedeceğim. Bu otomasyonun şuanda wordpress sistemler için geçerli olduğu unutulmamalıdır. Sırasıyla yapmanız gerekenleri liste şeklinde bulabilirsiniz. Ayrıca bu sistemi nasıl geliştireceğiniz konusunda maddeleri yazı sonunda bulabilirsiniz.

 1. Ping.fm sitesine üye olmalısınız. Üye olduktan sonra, linkinizi göndereceğiniz servisleri ping.fm üzerinde tanımlamanız gerekecektir. Öncelikle http://ping.fm/networks/ adresine girerek, servisleri tanımlamamız gerekiyor. Bu servis olarak bahsettiğim diğer sitelere üye olmanız ve ping.fm’e şifre ve kullanıcı adınızı girmelisiniz. Yazılarınızı ping.fm’e gönderdiğinizde bu üyelikler yardımıyla sitenizin linki gönderilecektir. Tavsiyem burdaki bütün sitelere üye olarak ping.fm üzerinde tanımlamanız.
 2. WordPress sitenizde yazdığınız yazıları ping.fm’e gönderecek eklentiyi kurmaya geldi sıra. “Publish 2 Ping.fm” eklentisini sitemize kuruyoruz. Bu eklentiyi etkinleştirdikten sonra, sizden ping.fm api numarası isteyecektir. Bu numaranızı http://ping.fm/key/ adresinden alabilirsiniz. Bunun dışında linklerinizin kısaltıması servisi için bit.ly kullanıcı adı ve numarasını giriyoruz. Eklenti ayarları kısmında istediğiniz kategorileri ping.fm’e gönderebilirsiniz.

Bu iki adım sayesinde sitemize yazdığımız bir yazı eklenti sayesinde ping.fm’e gönderilecek, sonrasında ping.fm’de bu gelen veriyi, tanımladığımız servislere gönderecek. Her içerik girdiğimizde onlarca backlinke sahip olacağız.

Bu şekilde backlink kazanırken, bazı zorluklar çekebiliriz, ayrıca ne kadar çok backlink alabileceğimizi deneyelim.

 • Bu servislerde sahip olacağınız sayfalar google tarafından indexlenmesi zor olabilir. Bunun için RSS’in gücünden faydalanacağız. Her sayfanızın bir RSS çıktısı olduğunu unutmayın. Bu RSS çıktımızı Friendfeed üzerine bağlamalıyız. Sayfamızın linkleride aynen friendfeed üzerine yeni link olarak eklenecek. Friendfeed’in indexlenme gücünden faydalanmış olacağız ve tamamen otomatik bir sistem olacak.
  • Friendfeed üzerindeki hesaplarımızdan bir çok kişiyi takip etmenizi tavsiye ederim. Bu sayede site içi linklemeden faydalanacaksanız.
 • RSS çıktılarını onlarca friendfeed hesabına ekleyebiliriz, yada facebook yada RSS toplama sitelerine ekleyebiliriz. Bize link göderen sayfalarımıza da backlink sağlayarak güçlenmesini sağlayabiliriz.
 • Örneğin yazdığınız bir yazı her seferinde seonokta.wordpress.com  adresine gönderilecek. Hiç düşündünüz mü, neden aşağıdaki onca siteye birden gitmiyor ?
  • seonokta1.wordpress.com
  • seonokta2.wordpress.com
  • seomakaleleri.wordpress.com

  Bunu yapabilmeniz için birden çok ping.fm hesabına veri göndermeniz gerekiyor. Aynı eklentiden de site üzerinde birden çok defa kurulu olması gerekiyor. Bu biraz programlama bilgisine ihtiyaç olduğundan daha detaya girmiyorum fakat hayal gücünüz için kısaca bahsettim bu maddeden.

Bu makale ile sitelerinize ücretsiz ve otomatik olarak backlink yolunu anlattım. Ücretli eklentilerde var fakat ücretsiz olursa herkes kullanabilir.

Yorumlar (8)

 • beachturk

  gerçekten güzel bir anlatım olmuş emeğinize sağlık.

 • GelGit

  Merhabalar,
  Benim çalıştığım kelime malesef emsalleri pek bulunmuyor. Aynı içerikte link bulmak çok zorlaşıyor ve beni gerçekten yorar hale geliyor. Sizden ricam ücretli eklentiler ile olanı da anlatırsanız çok sevinirim. Elimde yaklaşık 50′ye yakın domain var. Yalnızca 3 tanesi ana sitem yapıyı kuracağım ancak oturtamıyorum. Yardımların için şimdiden teşekkürler.

 • Koray Gülpınar

  50′ye yakın paravan siten olduğunu düşünüyorum, bu sitelerinden ana sitene vereceğin link zaten benzer içerikli link olacaktır. Fakat bu kadar çok paravan siteninde güçlenmesi için backlinke ihtiyaç var. Ücretli olarak sitelerinize backlink alımı yapmak maliyeti bir hayli arttırır. Bunun yerine bu sistemi tavsiye ederim.

 • Navarin

  Güzel açıklama teşekkürler.

 • Ali

  ping.fm iyi güzel site de ancak çalışmıyor benzeri bir sitede bulamadım

 • Emir Kökten

  paylaşımınız için gerçektende çok teşekkür ederim işime çok yarayacak

 • murat

  güzel bir yazı olmuş sağolun

Yorum Yaz