Buradasınız:Anasayfa » Araçlar » Seomoz Puanları – mozTrust – mozRank

Seomoz Puanları – mozTrust – mozRank

free backlink analysis open site explorer

Bir Link Anatomisi yazısında bahsettiğimiz seomoz puanlarına gelen talep doğrultusunda, yeni bir yazı yazma ihtiyacı duyduk. Bu makaleyi okumadan önce, “Bir Link Anatomisi” yazısını okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıda bahsi geçen, ve sıklıkla duyduğumuz seomoz puanlarından bahsedelim.

Seo için Pagerank’in çıkışıyla beraber, internet sitelerinin gücü pagerank üzerinden ölçülür olmuştu. Geçen yıllar içerisinde, pagerankin güncellenmemesi, seo açısından değerini zaman içinde azalttı.Seomoz puanlarıda bu noktada ortaya çıktı. Şimdiye kadar bahsettiğimiz gibi, hep -ler ekini kullandık. Seomoz 2 puan sisteminden oluşmaktadır.Bunlar;

 

 1. mozRank
  “Our global link popularity metric, calculated in a similar fashion to Google’s PageRank (on a log scale between 1-10)” 

  Googe Pagerank mantığına benzer bir hesaplama ile 1-10 arası puan vermektedir. Dünya siteleri içerisindeki link popüleritesine göre bu puanı almaktasınız. Seomozun bu puanını Pagerankten öne çıkan farkları küsüratlara sahip olması, daha sık güncelleniyor olması. Puanınızın küsüratlarının olmasını, ince hesap yapan insanlar için bir hayli önemli.

 2. mozTrust
  “Similar to TrustRank, mozTrust estimates the distance from trusted seeds using a PageRank-like calculation.” 

  mozTrust açıklaması için, seomoz trustrank puanına benzetmekte. Bu puanlandırma biçimini şu şekilde açıklayabiliriz; sitenizin güvenli sitelere olan uzaklığı. Güvenli siteler grubuna devlet siteleri, üniversite siteleri gibi siteleri gösterebiliriz. Normal vatandaş tarafından alınamayan uzantılar bu grup içerisinde yer almaktadır. Bu sitelerden alacağınız doğrudan link ile, dolaylı olarak alacağınız linkin size puan olarak etkisi farklı olacaktır.

Bu puanlarınızı görmek için, http://www.opensiteexplorer.org adresini kullanabilirsiniz. “Full List of Link Metrics” sekmesinde puanlarınızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (1)

 • sabrican

  Teşekkürler güzel ve ayrıntılı açıklama tam anlamıyla açıklayabilmişsiniz

Yorum Yaz