Buradasınız:Anasayfa » Link İşlemleri ( Link Building ) » Pagerank Nedir?

Pagerank Nedir?

Pagerank Google‘ın tarafın internet sitelerine verilen bir değerdir. 10 ile 0 sırasında değişkenlik gösterir. Kısaca PR olarak duyabilirsiniz. PR değerini tetikleyen bir çok etmen vardır. Bunların en başlıcaları backlink‘tir. Daha önce Backlink konularını bahsetmiştik.

2005 Yıllarına geri dönecek olursak, sitelerin üst sırada yer almasını sağlayan bir faktör olarak önümüzde duruyordu. Daha çok Backlink daha üst sıra ve pr değeri demekti. Geçen süre içinde backlink sitemi istismar edildiği için değerini kaybetti.

Pagerank değerinin hesaplanmasına ilişkin basit bir örnek yapabiliriz. Örneğin 100 adet pr0 siteden backlink aldığınızda 2 yada 3 olma şansınız var. Bir adet pr10 siteden backlinkiniz var ise; 7-8 arasında bir değer alırsınız. Formül olarak ise;

PR(B) = (1-d) + d x ( PR(A1) / N(A1) + … + PR(An) / N(An) )

Biliyorum formül biraz karışık. Fakat artık Pagerank değerini kaybetti. Bu yüzden pageranki 1 olan bir siteyi üstte görürken, pageranki 5 olan bir siteyi altta görebilirsiniz.

Yorumlar (4)

 • Hakan

  çok güzel bir açıklama olmuş teşekkürler.

 • İbrahim Esen

  teşekkürler güzel bir anlatım olmuş. fakat nedense google pr anlatımlarının hiçbiri diğerini tutmuyor.

 • Mert

  birşey sorucam bu pagerank değeri nekadar süre sonra veriliyor yani şöyle söylim site yeni açılmışsa belirli bir süre gerklimidir

 • Gökhan

  guncelemeler de 3-4 ayda bir oluyor

Yorum Yaz