Buradasınız:Anasayfa » Seo Teknikleri » Mobil Siteler İçin Sitelerin Yükselme Teknikleri Nasıl Yapılır

Mobil Siteler İçin Sitelerin Yükselme Teknikleri Nasıl Yapılır

Mobil Siteler İçin Sitelerin Yükselme Teknikleri Nasıl Yapılır

Telefonlara Uygun Web Siteleri

Teknolojik gelişmeler sayesinde bilgisayarlardan akıllı telefonlara geçiş artık hızla artmaktadır. Bu değişim artık İnternet dünyasını da etkilemeye başlamış ve günümüzde birçok itibar sahibi sitenin mobil versiyonları geliştirilmiştir. Ayrıca sadece mobil alanda hizmet veren sitelerde bulunmaktadır. Mobil sitelerin optimizasyon çalışmaları, masaüstü web sitelere göre zordur. Çünkü mobil sitelerin birebir aynısını uygulayamazsınız. Bu yüzden mobil siteler için, optimizasyon açısından yapılabilecek yükseltme teknikleri vardır.

Mobil Sitelerin Optimizasyon Teknikleri

Günümüzdeki birçok mobil tarayıcı çoğu siteyi sorunsuz bir şekilde açabilmektedir. Ancak telefonların çeşitliliği ve tarayıcıların işlevsellik farklılıkları, mobil sitelerin geliştirilmesinde büyük önem arz etmektedir. Bir mobil web sitesinin tutulması için dikkat edilmesi gereken birkaç durum vardır:

  • Web siteleriniz gelişmiş bir ara yüze sahip olması masaüstü web için iyi olsa da, mobil ara yüze geçildiğinde kullanıcı zorluklarla karşılaşacaktır. Bu yüzden mobil sitelerin tasarımı sade olmalıdır. Kullanıcıların gözünü yormayan ve aradığını kolayca bulabileceği bir tasarım oluşturulmalıdır. Yani kullanılabilirlik ve işlevsellik çok önemlidir.
  • Telefonların çeşitliliği ve ekran çözünürlükleri farklılıkları, mobil site tasarımda önemlidir. Piyasada en çok kullanılan telefonlar için ayrı ayrı site tasarımları yapılabilir. Bu ayrı tasarımlar, küçük farklılıklara sahip olabilir. Örneğin; 280 piksel genişliğindeki bir telefon için mobil site genişliği 280 piksel iken, 300 piksel için 300 piksel genişliğinde tasarım yapılabilir.
  • Performans faktörü, görünümden sonra gelen ikinci kısıttır. Mobil web sitelerinin yavaş açılmasını sağlayacak ve mobil tarayıcıların desteklemediği dosyalar, tasarımdan çıkarılmalıdır.
  • Site içerisindeki görseller, videolar ve diğer medya içerikleri, telefonlara göre optimize edilmesi gerekmektedir.
  • Tek bir tarayıcıya bağlı kalınmamalı, piyasada ki birçok tarayıcı desteklenmelidir.
  • Masaüstü web sitesi içeriğinin aynısı, mobil sitelerde gösterilmeli ve içerikle uyuşmalıdır.

Görüldüğü gibi, mobil sitelerin yükselmesindeki önem birkaç basit noktada buluşmaktadır. Ayrıca normal web sitelerinde yapılan optimizasyon teknikleri uygulanarak, arama motorları içinde sevilen bir site olunur. Tasarım, uyumluluk ve içeriğin bir arada bulunduğu mobil siteler, doğal yolla yükselecektir.