Buradasınız:Anasayfa » Yazılım » .htaccess Nedir?

.htaccess Nedir?

Seo‘da linkin anlamlı olması Google gözünde değerlidir. Örneğin sitemizden örnek vermek gerekirse ; “adwordse-baslamak.htm” google gözünde değerlidir. Adworse başlamak şeklinde arandığında alt sayfanızı bür üst sıraya taşıması konusunda bir kriter olarak görebilirsiniz.

SEF : search engine friendly link ( arama motoru dostu link ) olarak tanımlanan bu tanımı yapabilmeniz için .htaccess unix tabanlı sistemlerde kullanılan bir sistemdir.  .htaccess ile sitelerinizde SEF linkler yaratabilirsiniz. WordPress gibi hazır scriptler sizin kodlama bilginize gerek kalmadan bu sistemi size hazır olarak sunmaktadırlar.

.htaccess nasıl çalışır ?

Örneğin sitemize şu şekilde bir linke girilsin;

adwordse-baslamak-13.htm

Bu durumda ilk istek sisteminizi .htaccess dosyasına gider. Burda belirlediğiniz kriterlere göre bu link içerisindeki verir esas kod derleme sayfasına gönderilir.

RewriteRule ^(.*)-([0-9]+)..html$ index.php?id=$1 [L,NC]

Bu şekilde kodumuzu yazdığımızda, linkimiz okunabilir anlamlı olmasına karşın aslında çalışan linkimiz : index.php?id=13 olacaktır.Anlamlı link içerisinde 13 kodunu .htaccess içerisinde düzenleyerek, index.php için gönderiyoruz.

Örnek :

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteRule ^(.*)-([0-9]+)..html$ index.php?id=$1 [L,NC]

Yorum Yaz