Buradasınız:Anasayfa » Genel » Hosting İçin Uygun Yazılım Bileşenleri

Hosting İçin Uygun Yazılım Bileşenleri

Bu yazıda ( Seo Hosting ) seo için sitelerinizi hosting olarak nasıl barındırabileceğinizden bahsettik. Şimdi kendi siteleriniz için en uygun Server yazılımlarından bahsedeceğiz.Bu yazımızı  unix tabanlı serverlar da performans açısından değerlendireceğiz.

Dünyada şuanda en çok kullanılan server Apache. Bu server sistemine entegre çalışan en iyi panel sistemi Cpanel. Apache ücretsiz olarak kullanılmasına karşın, Cpane aylık 50TL gibi bir lisans ücreti ile kullanabilirsiniz. Panelsiz bir server kullanımı için linux tabanlı bir işletim sistemi ile daha önce çalışmış olmanızı öneririz.

Dünyada hızla artan diğer bir server ise Nginx. Rus yapımı olan bu server şuanda çok popüler. Türkçe çok fazla dökümantasyona erişemeyebilirsiniz. Nginx’e entegre gelen bir panel bulunmaması, çok fazla bilgisi olmayanlar içinbir sorun olmakta. Apache ile kıyaslandığında, statik dosyalarda ( resim, film ) kat kat üstün çalışmakta. Nginx kullanmak için mutlaka bilgiye sahip olmalısınız. Apache ile Cpanel kullanmak için bilgiye ihtiyaç duymasanızda, nginx için durum farklı.

Lighttpd ise nginx’e göre daha eskiye dayanan bir geçmişe sahip.  Panel olarak kloxo olarak ücretsiz bir panele sahip. Kloxo yüklendiğinde isterseniz Apache isterseniz lighttpd server kullanabilirsiniz. Fakat Cpanel ile kıyaslandığında çok geride kalıyor. Temel işlevler dışında bir çok eksiğini görebilirsiniz. Ücretli bir yazılım olmadığından destek konusunda da yetersiz kalıyor.

Bu server sistemlerinden bahsettikten sonra, seo için yararlarından kısaca bahsedeceğim. Yavaş açılan siteyi ziyaretçilerinizin sevmeyeceği gibi Google‘da sevmeyecektir. Bu yüzden sitenizin performansı her zaman önem arz ediyor. Firmaların küçük hosting planlarından yararlanabilirsiniz fakat ziyaretçi sayınız arttıkça, kendinize ait bir servera ihtiyaç duyacaksınız. Yönetimin sizde olduğu server için alternatifleriniz olacak. Bu durumda en ucuz şekilde en yüksek performans konusunda yazılarımız devam edecek.

Yorum Yaz