Buradasınız:Anasayfa » Google Hizmetleri » Google Temmuz Haberleri

Google Temmuz Haberleri

Google’da CEO koltuğuna Larry Page oturmasından itibaren bir çok farklı gelişme olmakta. Bunların en dikkat çekicisi elbetteki Google+ oldu. Google+ üzerine gelen ilgi aniden düşüş yaşamadı. Buzz veya Wave gibi insanların gözlerinden düşmedi.

Google+ ile gelen tasarım, diğer tüm alt hizmetlere uyarlanmaktadır; Gmail, News, Translate ve dahası… Bu tasarımı diğer hizmetleri ile globalleştirmeyi ve bu sayede alışılan kullanım ile daha çok kullanıcı çekmek isteyebilirler. Örneğin Google+ kullanan birisi, gmaile geçiş yaptığında aynı tasarım ile kolayca kullanabilecek. Artık hizmetlerin kolay kullanılabilirlerikleri müşteriyi çektiği düşünüldüğünde attıkları adımı mantıklı buluyorum.

Google Directory Kapandı. Google’ın 2000 yılında yahoo’ya rakip olarak açtığı fakat daha sonrasında arama motoru ile arka planda kalan dizin hizmetine son verdi. Sayfada yer alan “İhtiyacınız olan bilgiye arama motoru ile daha hızlı ulaşabileceğinize inanıyoruz” sloganı ile kapattı. Fakat dizini kullanan google severleri unutmamış ve dmoza yönlendirmiştir. Google’ın dizinlere bakışının değiştiğini bu haberimiz ile görebilirsiniz, fakat görünen o ki dmozun dünyadaki en iyi dizin olduğu gerçeğide değişmemiş durumda.

 

Google Labs Kapandı. Bu ayın ikinci hizmet kapanması yaşandı. Google beta sürecine geçecek bebek seviyesindeki hizmlerini bu kısımda barındırıyordu. Google’ın resmi bir blog yazısıyla duyurduğu bu gelişme pek çok deneysel projenin de sona ereceği anlamına geliyor. Olgunluk aşamasına geçmiş olan projeler ise yollarına ayrı birer ürün olarak devam edecekler. Android Market‘te yer alan Labs projeleri ise varlıklarını sürdürecekler.

Yorumlar (1)

  • Anonim

    Google+ olayı hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz hocam? Şimdiden teşekkürler.

Yorum Yaz