Buradasınız:Anasayfa » Seo Teknikleri » Google sıralamasını etkileyen faktörler

Google sıralamasını etkileyen faktörler

Google sıralamasını etkileyen faktörler

Google sıralamalarını etkileyen ve web sitelerini üst sıralara çıkarmak amaçlı bir çok etken vardır. Bu yazımızda bu etkenler üzerinde duracağız.

Daha önceki yazılarımızda “seo’da etkili google ürünleri” üzerinde durmuştuk ve demiştik google ürünleri istatistik tutarak arama motorunu etkilemektedir demiştik.  İstatistik tutması sitenizin ilk sıraya çıkmasını sağlamaz sadece göz önünde tutulması gereken faktörlerin başında gelmektedir.

Pagerank :

Google sıralama algoritmasında kullandığı sitenize verdiği önemi gösteren 0′dan 10′a kadar olan değerdir. Bu değer sitenizin özgün içeriğine ve aldığı kaliteli backlinklere göre değişmektedir. Pagerank değerleri 3 ay gibi bir süre zarfında güncellenir ve buna göre sıralamalarda değişmektedir.

Backlink :

Bir sitenin farklı bir siteye vermiş olduğu text linklere diyoruz. Fakat her siteden backlink almanın gerek üst sıralara çıkmada yararından çok zararının olabileceğini unutmamak gerekir. Kaliteli bir siteden alınan backlink gerek Pagerank’da değerimizin artmasına gerekte google sıralamasında üst’e sıralara çıktığını farkedeceğiz.  Google mantığında kaliteli bir site farklı bir siteye link veriyorsa demekki o site kalitelidir görüşü vardır bu sebeple backlink’in önemi büyüktür.

Özgün içerik :

Özgün içerik kendi yazdığımız ve heryerde bulunmayan içeriktir, bizden istediği özgün içerik daha önce kimsenin anlatmadığı yazmadığı içerik türüdür.

Örnek olarak google’da “seni seviyorum” arama sonuçlarında 500.000 sonuç çıkarken aynı içeriği yayınladığımızda arşivde olan bir yazıyı yayınladığımız için doğal olarak google sonuçlarda arka sıralara atacaktır. Arşivlenmiş bir yazıyı tekrar arşivlenmenin manası yoktur mantığındadır.

Özgün içerik faydalarından biriside indexlenme hızını artırır ve google değerlendirmesinde her zaman bir adım önde olursunuz.

Varolan bir içeriği sizde yayınlamak istiyorsanız içerikte kendi yorumlarınızı katarak özgünleştirebilirsiniz.

Yorum Yaz