Buradasınız:Anasayfa » Seo Teknikleri » Google Penguen Güncellemesi

Google Penguen Güncellemesi

Google Penguen Güncellemesi

Seomakale.com Google penguen güncellemesini ele almış yararlı bir makale olmuş

Merhabalar Google SEO bilimcileri. Bugünkü makalemizde yaklaşık 1 hafta içinde güncellemesi yapılan, en son 1 yıl önce güncellenmiş bir sistemden bahsedeceğiz. Google penguen güncellemesi adı altında yapılan bu sistemde sitelerde görünen sorunlar, yapılan yanlışlar ve çözümleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Bildiğiniz üzere ben hangi konu olursa olsun iyice bir araştırma yapmadan makaleye dökmüyor ve kesin konuşmak istemiyorum. Bu algoritma google penguin update adı altında Google webmaster bloğunda yayınlanmış, birden fazla bloglarda konu olmuş ama bazı kelimeler ile net bilgiler bulunmamıştır. SEO yu çözmek için önce Google’ yi anlamak gerekiyor.

Google Penguen Güncellemesi

Google Penguin Update manşeti adı altında Matt Cutts bloğu ve Google Webmaster bloğundan yayınlanan bu makalede site içi yapılan WebSpam özelliği taşıyan maddelerden bahsetmektedir. Bunlar ile ilgili 8 farklı madde ve tüm web siteleri için 4 farklı ilke belirtmiştir. Google penguen web sitelerinin sayfa kalitesi ve içerik kalitesi yönetimini bire bir ilgilendiren bu algoritma içerik kalitesine bağlı olarak çok web adresinin sıralamasını düşürecektir. Bununla ilgili her sıralamadan düşen site kötü değil, dalgalanma içerisinde olacaktır. Şimdi Google’ nin bizden istediği ve sitemiz içinde yapılması gereken maddelere geçelim…

Bu sistemi maddeler halinde yazacağım. Daha derli ve toplu olması madde işaretleri kullanmak daha anlaşılır olacaktır.

 • Site içerisinde gizli bağlantı yada metin kullanmayın
 • Gizli yönlendirme bağlantıları, sayfa adresleri kullanmayın
 • Sayfada gereksiz ve alâkasız anahtar kelime kullanımından kaçının
 • Birden fazla aynı isimde alan adı, subdomain ve sayfa açmayın
 • Sitenizi sürekli dezenfekte edin, virüs ve trojanlardan arındırın
 • Yazılarınızı ve sayfalarınızı arama motorları için değil, kullanıcıları düşünerek yapın
 • Çerez(Cookie) kullanımını açın.
 • Yazılarınızda link çıkışı kararında kullanın, kullanıcılara yönelik özgün içerikler yazın.

Google penguen güncellemesi ile gelen ve yerleşen başlı kurallar bunlar olarak görünüyor. Aslında bir web sitesinin  genel olarak yapması gereken şeyleri üstüne basarak söylüyor ve bundan herkesin şikâyetçi olduğunu bildiriyor ki konuda zaten güzel bir açıklama…

Son olarak Google penguen güncellemesinde siteler için belirli kıstaslara bağlı 1 paragraflık 4 maddeden bahsedilmiş. Bunlarında açıklamalarını yapalım.

 • Sayfanızı öncelikle kullanıcılara yönelik hazırlayın. Arama motorlarını kandıracak farklı içeriklerden kaçının ve yazı ve bağlantılarınızı gizlemeyin.
 • Sadece optimizasyon amaçlı sayfa hazırlamayın. Arama motorlarının sırasını etkilemek ve çabuk öne çıkmak için hile kullanmayın. İçerik ve bağlantılarınızı verirken kendinize “Yazım kullanıcılara faydalı olacak mı? Arama motorları sistemime girse yazıları görür mü?” gibi sorular kullanın.
 • Google penguen güncellemesi ile özellikle üstünde durulan sitenizin sıralamasını veya PageRank değerini arttırmak amaçlı bağlantı kullanmayın. Site dışına vereceğiniz linklere dikkat edin, kötü adreslere link çıkışı yapmayın.
 • Google’ a otomatik sorgu gönderilen programlardan uzak durun. Google sıra bulucu gibi bazı sistemler Google’ nin hizmet şartlarını ihlal ederek kaynak tüketimine sebep oluyor. Bu tür yazılım ve sorgu sitelerinden uzak durun.

 

Kaynak: Seomakale.com