Buradasınız:Anasayfa » E-Ticaret » Eticaret Siteleri İçin SEO’da 20 Madde

Eticaret Siteleri İçin SEO’da 20 Madde

İngilizce olarak SEO yada Türkçe olarak AMO ( Arama motoru optimizasyonu ) e-ticaret sitelerinin trafik ihtiyaçları için yegane kaynaklarındandır.

Google sık güncellenen sitelere, özgün içerikli sitelere öncelik tanıyor. Fakat e-ticaret sitelerinde ürünler olduğu ve ürünlerin yazıları değişmediği için güncellik sağlanamıyor. Bu yüzden optimizasyon önem kazanıyor.Bu yüzden e-ticaret sitelerinin yapması ve yapmaması gereken bazı maddeleri listeledim.

Eticaret Siteleri İçin SEO’da 20 Madde

1) Ürün açıklamalarını özgün yazın. Üretici firma tarafından verilen açıklamalarını aynen kullanmayın. Bu içeriği kullanan onlarca internet sitesi var. Google özgünlüğe bir hayli dikkat eder bu yüzden sitenizdeki içeriği kendiniz yazın. Bu sayede Google sizi ödüllendirecektir.

2) Sade ve temiz ürün ve kategori linkleri kullanın (SEF – Search engine friendly url ). Google’da ürünlerinizin ismi url’de yazması bir hayli önem kazanmaktadır. Bunu örnekle açıklarsak;

Optimize edilmiş -> http://www.seonokta.com/seonokta-merhaba-dedi.html

Optimize edilmemiş -> http://www.seonokta.com/sayfa.php?id=25

3) Bütün ürünler ana sayfadan en fazla 2 ya da 3 tıklama mesafede olmalı. Google sitenizdeki sayfalarınızız rahatça gezilmesini ister, bu yüzden ana sayfanızdan uzağa yerleştirmenizi istemez. Fazla kategorileme ve ürün arayışlarından vazgeçmeli.

4) Farklı title tag başlık etiketleri kullanın. Aşağıdaki örnek ile açıklamak daha kolay:

Optimize edilmemiş başlık etiketi: Hepsiburada.com | Akıllı Alışveriş Burada | Bebek & Çocuk | STORK COCO MAMA SANDALYESİ

URL: http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=301132&productid=oyunstrkcoco

Optimize edilmiş başlık etiketi: Stork Coco Mama Sandalyesi | Hepsiburada.com

(Duplicate content penalty) Kopya içerik cezası almamak için mümkün olduğunca her ürün başlığındaki aynı kelime sayısını az tutun, yukarıdaki örnekte Hepsiburada.com yeterli, hatta fazla bile. Daha fazla genel başlık yazıp Google kopya içerik filtresine takılmayın.

5) Müşterilerin ürün yorumları yazmalarına izin verin, onları buna teşvik edin. Ürün sayfalarındaki açıklamalar yenilenmediği için, yorumlar bu içeriklerin yenilenmesinde önem arz etmektedir. Bu sayede google sitenizi daha çok ziyaret edecek ve sitenizdeki güncelliğe göre üst sıralara yerleşebileceksiniz.

6) Arama motorları için görülebilir menüler kullanın. Flash menüler google tarafından görülebilir olsa da yeterli düzeyde değildir. Bu yüzden güzel gözükmesini bir yana bırakıp, google tarafından görülebilir kategoriler ve linklemeler yapılmalıdır.

7) Sitenizi anahtar kelimelerle doldurmayın. Sitenizin içeriğinde onlarca anahtar kelime kullanmaktan kaçının. Yararını değil ne yazıkkı spam dolayısıyla zararınını görebilirsiniz.

8 ) SILO Yapısı oluşturun. SILO Structure yapısı özellikle çok fazla ürün ve kategori olan siteler için kaçınılmaz bir teknik artık. Sitenizi temalara göre bölüştürüp, internal link stratejinizi belirleyin.

9) Duplicate content penalty Kopya içerik penaltısını önlemek için hesabım, siparişim, hakkımızda vs tarzı linkleri yazı yerine resimlerle yaratın.

10) Anasayfanızın güç dağılımı çok önemli bir konu. Ana sayfanız en değerli sayfanızdır, ana sayfanızın gücü burdaki linklere dağıtılır. Ürün sayfalarınızı güçlendirmek için, hesabım, sepetim gibi linklere NOFOLLOW etiketi belirleyin. Sitenizin gücü ürünlerinize geçsin.

11) Alışveriş rehberleri hazırlayın. Kategori, tema, hatta ürün bazında alışveriş ve nasıl kullanılır rehbeleri hazırlayın. Bu rehberler sayesinde hem daha long tail anahtar kelimelerle trafik getirirsiniz hem de tam istediğiniz anchor tag’lerle ürün ve kategorilerinize link verip bu sayfaların SEO değerini arttırısınız. Vaktiniz ve ekibiniz varsa bu rehber tarzı içerikleri video, podcast vs olarak da hazırlayıp sosyal kanallarla dağıtın.

12) Blog yazın, blog yazın, blog yazın. Eticaret sitesidir bu, bloga ne gerek var demeyin kesinlikl blog yazın. Birçok faydasını göreceksiniz. Blogunuzu 100% ticari dille kesinlikle yazmayın. Hedef müşteri kitleniz ne okumak ister onu düşünün ve doğru yazılar yazın. Arada doğru promosyonlarla satış yapın. Önceliğiniz hedef müşteri kitlemin hergün heyecanla okumak istediği bir blog olmalı. Popüler bir blog ile birçok ikincil kazanç getirme fırsatınız da olacaktır.

13) Tag kullanın, kullandırın… Web 2.0 gücünü unutmayın. Ürünlerinizi tag’leyin, hatta ziyaretçilerinize tag’letin. Emin olun Google taglere bayılıyor.

14) Benzer ürünlere link verin. SILO yapısında kısaca bahsettiğimiz gibi aynı tema/kategori altına giren ürünlere mutlaka çapraz link verin. Bu ürünü alanlar bunları da aldı, bu ürünün yanına bunlar da bizden tavsiye vs gibi.

15) Markalar, önemli anahtar kelimeler ve en iyi satan ürünler için farklı ilk geliş sayfaları(?!) yapın. Hem SEO, hem SEM hem de direk pazarlama anlamında olmazsa olmazlardan. Artık standard kategori sayfaları arama motorlarından çok optimize trafik getirmek için yeterli değil. Farklı landing page’ler, yaratıcı sayfalar, A/B testing ve  çok değişkenli kampanya testleri yapmanız için kaçınılmaz.

16) Link İnşa işlemlerinizde ana sayfa dışında kategori, ve ürün sayfalarına da önem verin. Sadece ana sayfanıza link almayın, ürünlerinize ürün adında link alın. Hatta kategorilerinizi de unutmamanızda fayda var.

17) Ürün resimlerinizi optimize edin. Google’da içerikler arandığı kadar ürünlerin resimleride aranmaktadır. Resimlerinize ALT tagleri verin ve ürün isimlerinizi, anahtar kelimelerinizi yerleştirin.

18) Ürün başlıklarınızı özgün yapın.  Üretici firmadan aldığınız açıklamaları kullanmayın dediğim gibi, ürün başlıklarınıda aynen kullanmayın. Kendiniz yazarak farklılık oluşturun. Küçük değişiklikler işe yarayacaktır.ç

19) Ürün RSS Beslemeleri oluşturun. Birçok karşılaştırmalı ürün arama motoru için artık olmazsa olmaz bir araç RSS. Bunun yanısıra birçok diğer siteye ürünlerinizin reklamını yapma şansı vermiş olursunuz.

20) En çok arananları yada son arananları yayınlayın. Sitenizin arama motorunun böyle bir verisi varsa eğer bu veriyi/raporu sonuçlara linkler vererek “En Popüler Aramalar” şeklinde yayınlayın.

Yorumlar (3)

 • seo

  Gerçekten mükemmel bir yazı. Yakında açmayı düşündüğüm e-ticaret sitem üzeride mutlaka deneyeceğim bunları. Teşekkürler.

 • Kemal

  Yazınızı sabırla okudum. Özellikle web sitesi yapmaya yeni başlayan ve kendini geliştirmek isteyen arkadaşların mutlaka okumaları gereken bir konudur. Yazılan maddeler sadece e-ticaret değil tüm web site türevleri için geçerlidir bence.

  Sitenizde verdiğiniz bu faydalı bilgilerden dolayı sizleri tebrik ediyorum.

 • umut

  13. maddeyi anlamadım taglemekten kasıt nedir

Yorum Yaz