Buradasınız:Anasayfa » Araçlar » Doğal Backlink Almanın 20 Yolu

Doğal Backlink Almanın 20 Yolu

Hiç backlinklerinizi kontrol eder misiniz? Ben kontrol ederim. En büyük zevklerimdendir, kahvemi alırım, otururum, sitelerimin referanslarını açarım ve backlink kontrol araçlarından taratırım, nerelerden backlink aldığıma tek tek bakarım. Link kastığınızda bu süreç oldukça sıkıcı hal alabilir. Yani bir sürü yabancı blogdan anchor textle alınmış spam backlinkleri izlemek kimin hoşuna gider ki?

Peki ya durum farklıysa? İnsanlar size kendileri link veriyorlarsa?

Aslında bu yazımda uzun süredir planladığım gibi “LinkBaiting” konusuna değinecektim. Sonradan sizi fazla terimlerle sıkmak istemedim. Kısaca, LinkBaiting’in insanların size gönüllü olarak backlink vermeleri için yapılan çalışmaların bütününden oluşan bir white hat seo tekniği olduğunu bilin yeter. Google’ın istediği budur; oluşturulmuş backlinkler değil, doğal yollarla alınmış backlinkler. “Doğal linkleme” sonucunda siteniz hiç bir zaman ceza almaz, aldığınız linkler bazı durumlarda da ilgili sitelerden geldikleri için daha güçlü olurlar.

Arama motorlarına istediklerini vermek gerekir.

  • Ne yaparsak insanlar bize kendi istekleri ile link verirler? Bu konuyu anladığımız zaman olayı çözmüş oluruz. Çok kullanılan genel yöntemlere yer vermeye çalışacağım, daha farklı yöntemleri siz kendi siteleriniz için geliştirebilirsiniz.
  • Mantığı anlamak için öncelikle şunu yapın. Eğer browserinizin “sık kullanılanlar” (bookmark) özelliğini kullanıyorsanız, öncelikle oraya bir gözatın. Eklediğiniz linklerin genellikle ya size faydalı, ya ilgi çekici, ya bir daha uğramaya değer olduğunu görebilirsiniz. Forumlarda, sosyal paylaşım ortamlarında paylaştığınız linkler de bu listeye eklenebilir.
  • İnsanlara faydalı içerik oluşturun derken, içerik ille eğitici olmak zorunda değil; eğlendirici olabilir, ilgi çekici olabilir, komik olabilir, şok edici, şaşırtıcı olabilir… Nasıl olursa olsun “paylaşılmaya değer” ve “orijinal” olmalıdır. İşin püf noktası budur.

Doğal backlink almanın yolları

1. Listeler oluşturun: Listeler hala çok popülerler. Hedef kitlenizin ilgi alanlarına yönelik, onlara yararlı olacak listeler oluşturun. “25 adet yüksek Pr‘li Türkçe makale sitesi”, “Doğal backlink almanın 20 yolu”….

2. “Bize link verin” bölümünüz olsun: İnsanlar sitenizi (forumunuzu, blogunuzu) beğenirlerse bunu görünce size link vermek isteyecekler. Bu şekilde hiç beklenmedik şekilde backlinkleriniz oluşabilir.

3. Ücretsiz temalar, templateler, scriptler dağıtın. Footer bölümüne linkinizi yerleştirin.

4. Yarışmalar düzenleyip, ödüller dağıtın: Aslında bu yöntem çok beğendiğim bir yöntem değil. Birincisi geçicidir. İkinci olarak da bir anda backlinkinizin artması pek de doğal izlenim yaratmayabilir.

5. Kendi videonuzu oluşturup yayınlayın: Bu hızlı bir link alma yöntemi olabilir. Komik veya bilgilendirici bir video insanların dikkatini çekecektir. Bandwidthe dikkat

6. Araçlar yayınlayın: Yayınladığınız araçlar insanların işine yararsa, size link verip sitenize tekrar tekrar geleceklerdir. Örneğin;”RSS dizinlere otomatik kayıt aracı”

7. Oyunlar yayınlayın: Bu her zaman popüler olacaktır.

8. Hediyeler dağıtın: Geçen gün beğenip tweetlediğim bir cümle “Ücretsiz – metin yazarının kullanabileceği en etkili kelimedir.Herkes bedava bir şeyler kapmaya çalışır.” Robert Bly. Bu konuyu ciddiye alıp, beyin fırtınası yapıp önemli ölçüde backlink ve hit kazanabilirsiniz.

9. Röportajlar: Hedef kitlenize yönelik ünlü kişilerle yapacağınız röportajlar size backlink, hit, popülerlik olarak geri dönecektir. Popülerlik bulaşıcıdır “Ünlü SEO uzmanı sorularımı cevapladı”

10. İçerik: Yararlı, etkileyici, şaşırtıcı, komik, sansasyönel…. İnsanları sıkmamaya özen gösterin. Sayfaları okumayız, tararız. (“We don’t read pages. We scan them.” Steve Krug) İnsanlara kolay tarayabilecekleri yararlı içerikler verin. Bazen bir makaleyi okuruz, ama bize hiç bir şey vermez. Böyle anlamsız, amaçsız, kalitesiz içerikler oluşturmaktan kaçının.

11. İlginç istatistikleri araştırıp yayınlayın: Blog ve sitelerde istatistiklere yer verip yazılar yazın. “Türkiye’de en çok ziyaret edilen bloglar”, “En çok aranan ….”

12. Tarihçelere yer verin: “Nokia’nın Tarihçesi”, “Metal Müziğin Tarihçesi” İnsanlar bu tür konuları merak edip araştırırlar.

13. İlk yazan siz olun: Belli bir konuda yorumu ilk siz araştırıp yazın. İnsanlar gündeme ayak uydurmak, yenilikleri takip etmek için sizi izleyecekler, link verecekler, paylaşacaklar.

14. Ünlülerden bahsedin: Popüler insanların neler yapıp, nasıl davrandıkları, neler söyledikleri insanların ilgilerini çekecektir. Matt Cutts dün yayınladığı yeni videosunda…. gibi konulara değinin.

15. Promosyonlar yapın: İnsanlar bu şekilde size bağlantı vereceklerdir.

16. Tartışma konuları oluşturun: Yazılarınız hep aynı mükemmellikte devam etmek zorunda değil. İnsanların size katıldıkları gibi, katılmadıkları konular olmalıdır. Rakipleriniz olabilir, onlar bile sizden bahsedeceklerdir.

17. Gündemdeki konulara değinin: Gündemi takip edin, konulara yer verin. “Panda algoritmasından sonra ne değişti?”

18. Nasıl yapılır ipuçlarına yer verin: Hedef kitlenize yönelik ipuçları, dersler yayınlamanız ve bu konuda gerçekten başarılı olmanız size link ve hit olarak geri dönecektir.

19. Uzman olduğunuz konularda yazın: Gelen soruları cevaplayın, yorumları cevapsız bırakmayın, bir süre sonra sizi tavsiye edenlerin sayısı artacaktır.

20. İnsanları düşündürün: İnsanları düşünmeye zorlayan içerikler genellikle paylaşılırlar, linklenirler.

Son olarak, Sabırlı olun! Hemen çarpıcı sonuçlara ulaşmaya çalışmayın bu mümkün değil. Dürüst, samimi ve doğal olun! Eleştirilere hazır olun! Hırslı olun ve asla pes etmeyin!

Saygılarımla

 

Kaynak

Yorumlar (2)