Buradasınız:Anasayfa » Araçlar » DMOZ’da listelenmenin önemi nedir ?

DMOZ’da listelenmenin önemi nedir ?

Dmoz İngilizce anlamı Open Directory Project olarak adlandırılmıştır. Türkçe anlamı ise Açık Dizin Projesidir. Tamamen gönüllü bir projedir bilindiği gibi Pagerank‘ı yüksek dizinlere eklenebilmek için bir ücret ödüyoruz fakat DMOZ’da böyle bir şey söz konusu değildir. Tahminimiz bu projenin gönüllülük esasına dayandırılmış olması ve ücretsiz dizin olması sebebiyle google daha bir önem vermiştir.

“Açık Dizin, Açık Kaynak hareketinin ruhunu taşıyarak kurulmuştur ve %100 özgür ve bedava olan tek büyük dizindir. Dizine site göndermek ve/veya dizinin verilerini kullanmak için ücret talep edilmemektir ve hiçbir zaman edilmeyecektir. Açık Dizin verileri, özgür kullanım lisansımıza uymayı kabul eden herkesin serbest kullanımına sunulmaktadır”

Dizin kavramı ilgili sitelerin kategorize edilmiş bir şekilde listelenmesidir. Dmoz hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için ziyaret edebilirsiniz.

Dmoz neden önemlidir ?

Dmoz Google Directory anlaşmalı olduğundan dolayı google dmoz’a eklenen sitelere daha bir önem vermektedir. Dmoz’a eklenen bir site gerek google gerekte diğer arama motorları tarafından daha hızlı farkedilir ayrıca arama motoru örümcekleri tarafından görülme hızı fazladır.

Dmoz’a girip incelediğimizde eklenen sitelerin kaliteli olduklarını farkedeceğiz.

Yorumlar (3)

  • Fatih SERT

    r10 da gördüm yazınızı çok ilgimi çekti.Bnede kayıt olmak istiyorum DMOZ a.en yakın zamanda ekleyip sonucu bekleyeceğim.Makale için teşekkürler

  • Kerim Yılmaz

    sitem dmoz a eklenmiş. gerçekten arama sonuçlarına müthiş bir etkisi var. 3. sayfada çıkan bir arama sonucum ilk sıraya kadar ilerlemiş. gerçekten dmoz mutlaka kayıt yapılması gereken bir dizin. makale için teşekkürler.

Yorum Yaz