Buradasınız:Anasayfa » Araçlar » Blog & Profil & Sosyal Medya : Sıralamada Etkili Olan Backlinkler

Blog & Profil & Sosyal Medya : Sıralamada Etkili Olan Backlinkler

Bu yazı, tamamen denenmiş kişisel verilere dayanmaktadır.
ve bu yazıyı sonuna kadar okursanız backlink alım tarzınızın değişeceğini düşünüyorum.

Denemeler yapılırken iki farklı deneme arasında en az 7-10 gün arası beklemeler yapılmıştır. Bunun sebebi bir denemenin etkisinin ne olacağının tam olarak anlaşılmadan diğer denemeye geçmenin “hangi backlinkin ne gibi bir etkisi olacağının” bilinemeyecek olmasıdır.

- Programlarla elde edilen profil backlinkler yok hükmündeler.

Diğer spam backlink elde etme taktikleriyle birleştiğinde bu backlink taktiğinin filtre cezalarını beraberinde getirdiğini de malesef gördüm. Bu taktiği alt sayfalarda denememden dolayı zararım sadece tek bir sayfayı filtreye sokmam şeklinde gerçekleşti.

Google için spam link üreten forum sitelerini tesbit etmek çok zor değil. Hergün için binlerce link çıkışı eklenen forumları ayırt etmesi çok kolay. Bilmem kaç k’lık backlink paketlerinden uzak durun. Para israfı ve filtre tehlikesi söz konusu.

Manuel profil ekleme işlemlerinden de aynı şekilde ciddi bir fayda göremedim. (27. sıradan 25′e çıkmak bir etki sayılmazsa )
Bunlar arasında Pr9 ( adobe ) pr8-7 gibi domainler olmasına rağmen sonuç değişmedi. Üstelik bu profil sayfalarına da backlink kasılmasına rağmen sonuç profil backlinkin ( bence ) yok hükmünde olduğu şeklinde.

- Blog yorumlarına dikkat edin, spam içeren blog sayfalarından link almak ciddi filtre sebebi.

Blog yorumları içerisinde çok ciddi etki gösteren ve alt sayfalarımdan birkaçına 4-5 sayfa atlattıranlar oldu. Ancak bu etkiyi gösteren blog yorumlarının tamamı Admin ONAYLI. Kaliteli bloglarda yorumlar yaparak, adınıza verilen linkle sayfa popülerliğini artırma şeklinde oldukça olumlu bir etki oluşuyor. ( Kelimenizde link alamasanız bile, zaten admin onaylılarda kelimenizle link almanız çok düşük bir ihtimal ) Oto Onaylı blog backlinklerinden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. ( Link çıkışları çok fazla olan sayfa ve sitelerden uzak durun, bunun tek istisnası sosyal medya siteleri, sebebi aşağıda.. )

- Video Backlinkler, oluşturulması zahmetli olduğundan dolayı video sitelerinin link çıkış hızını azaltan ve dolayısıyla “açıklama” bölümündeki barınan linkleri oldukça değerli hale getiren linkler.

Video backlinkte şöyle bir olay var :

Video sitelerinin domainlerinin oldukça güçlü olmasından dolayı bir video sayfasının o sitenin 10 kadar diğer video sayfalarından linklenmiş olması ortaya “çok ciddi etkiye sahip bir sayfa çıkartıyor”. Bu yüzden mesela Youtube’da oluşturacağınız ve açıklama kısmına linkinizi ekleyeceğiniz video sayfasını, 10 video sayfası daha oluşturarak hem sağ taraftaki “Falan Kullanıcının Diğer Videoları” sekmesinden videolarınızı birbirlerine linklemeniz suretiyle, hem de açıklama kısmından hem sitenize hem de ilk açmış olduğunuz video sayfasına link vermek suretiyle ilk sayfayı en iyi etki düzeyine taşıyabiliyorsunuz.

Alıntı:
Video sayfalarında “açıklama kısmında”ki linklerin değerli olmasının bir diğer nedeni de videoyu izleyenler içerisinde linkinize tıklayacak mutlaka birkaç kişinin çıkacak olması. Bunun niye değerli olduğu aşağıda..

Bu teknik diğer video sitelerinde de yapılabilir. Ancak “açıklama alanındaki linkin sayfa kaynağından görüntülenebilir olmasına dikkat edin”

- Makale sitelerinden Admin Onaylılar ciddi etki göstermeye devam ediyorlar.

Özellikle yukarıda bahsettiğim video sitelerindeki taktik denenerek aynı sitede başka makalaleler oluştutularak makalelerin birbirleriyle linklenmesi şeklinde oluşturulan makaleler.

- Tanıtım Yazıları etkisini sürdürmeye devam ediyor, makale içinden alınan linkler en değerli linkler ama tanıtım yazısı alacağınız siteyi iyi seçmeniz gerekiyor.

Sitenizle aynı & benzer içeriğe sahip sitelerden tanıtım yazısı almalısınız. Aynı zamanda kendi kategorisi dışında olan sitelerin tanıtım yazılarını sürekli yayınlayan sitelerden de uzak durun. Link çöplüğü olarak görüldükleri andan itibaren size olan faydaları bitecek. Yine yayın süresi en az 2-3 yıl olan sitelerden aldığım tanıtım yazılarından oldukça fayda gördüm. Ancak bu tanıtım yazılarını ben sizin yaptığınızdan daha farklı yaptım. Tanıtım yazısını aldığım kişilerden sitelerindeki en az 5 yazıdan istediğim kelimelerden o tanıtım yazısına link vermelerini istedim. Böylelikle aldığım tanıtım yazısı aynı sitedeki 5 yazıdan linklenmiş oldu.

- Sidebar Linkler oldukça etkili. Etkisini gördüğüm Sidebar Linklerin tamamı özenle yazıların yazıldığı “KİŞİSEL BLOGLAR”.

Özellikle de AdSoyad.com şeklinde olan blog sahipleri bloglarına çok özenle bakıyorlar. Yazdıkları hemen her yazı oldukça özgün ve arkadaş çevrelerince en az 4-5 yorum olan ( güncelleme sıklığı olan sayfalar ) oluyorlar. Kişisel blogların çoğunluğu profil ve blog backlink kasma işlemlerine de girmediği için “spam olarak etiketlenmemiş temiz bloglar” olma özelliği taşıyorlar.

- Sosyal Medya etkili ama genelde kullandığımız şekilde değil.

Bir kere şunu belirleyelim, En değerli link kendisine tıklanarak sitenize ziyaretçi gönderen linktir. Google bunu referer bilgilerinden çok rahat alabiliyor. Belki de sırf bu yüzden şu 125×125 bannerlardan da mutlaka alınmalı. Bir önceki yazımda sosyal medyada sayfalarınızın görünür olmasının öneminden bahsetmiştim ama gelen sorulardan gördüğüm odur ki, insanlar farklı farklı profillerden oluşturulmuş hesaplardan twitlenmeyi face’de like edilmeyi anlamışlar. Hayır bunun etkisi yok, taki 100 farklı twitter hesabından twitlenirken twitter’dan gelen tekil hit sayınız en az 100 oluncaya kadar. Ne yani 100 farklı kişi sizi twitlemiş ama twitter’dan gelen bir tek ziyaretçi yok, Google’ın bunu yiyeceğini düşünmüyordunuz herhalde ?!

Alıntı:
Google spam ekibi, kullanıcı davranışlarını ayırt etmede çok uzmanlaştı. Takip ettikleri şey, nerden kime ne link gidiyor değil, çok ziyaret edilen bir sayfadan kime ne link gidiyor ve bu kadar ziyaretçiden kaçı bu linki tıklamaya değer buluyor.

Siyah Şapkalı yaptığı spam denemelerinde bütün sitelerinin yaklaşık 90 günlük süreçlerde Search Ban yediklerinden bahsetmişti. Sadece bir tanesi 120 küsür günde banlanmıştı. Nedenini araştırırken o sitenin birkaç forumda linkinin paylaşıldığından ve o linke tıklayarak gelen ziyaretçilerden olduğunu belirtmişti. Tamamiyle aynı tecrübeleri yaşadığımı belirteyim.

Özellikle stambleupon reddit gibi siteler linklere tıklamayı seven kullanıcılardan oluşuyor. Oralardan sitenize gelecek 15 ziyaretçinin, hiç ziyaretçi getiremeyen 1000 twitten çok daha faydalı olduğunu göreceksiniz.

 

Yazar: Osmanbey

Yorum Yaz