Buradasınız:Anasayfa » Araçlar » Bir Link Anatomisi

Bir Link Anatomisi

Aldığınız linklerin, sitenize etki etmesinde birçok faktör vardır. Bugun bu faktörlerden bahsedeceğiz. İlk önce bu etkinin resmini sizlerle paylaşalım.

Linklerinizin yararı arttıkça, size etkiside zamanla artacaktır. En doğru link, size en faydalı şekilde dönecektir. Bunun için bu faktörlere dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 

 

Bir linkin anatomisini 5 parçaya bölebiliriz.

 1. Anahtar Kelime
 2. Güvenilirlik
 3. Alâka
 4. Yerleşim
 5. Link Çıkışı

Bu dağılımda diğer önemli faktör, sitenin otoritesidir. Bu pastanın dağılımında otoritenin etkisine göre olmaktadır.

 1. Otorite : Sitenin otoritesi, pastadan ne kadar yarar alacağınızı ölçekler. Daha otoriter bir siteden link alırsanız, yukarda gördüğünüz pastadan daha çok dilim alabilirsiniz.
 2. Anahtar Kelime : Anahtar kelimeniz, linkinizin etkisinin en önemli ölçütüdür. Pazarlamacılarında son 4-5 senedir farkına vardığı durum, Google Bomb’u ortaya çıkmasında etken olmuştur.Blog yorumları, profil linkler hep anahtar kelimeden link alma amacıyla yapılsa da, Google tarafından linkinizin doğallığı anlaşılabilemektedir.Ne yazıkki, sadece anahtar kelimeniz de link almanız faydalı olmuyor.
 3. Güvenilirlik : Insanlar tarafından ortaya atılan TrustRank, eskide kalan Pagerank yada popüler olmayan başlayan seomoz puanları, güvenirliliğin ölçütü olarak kabul edilebilir. Pagerankin güncellenmemesi ve son zamanlarda önemini yitirmesinden ötürü, link aldığınız sayfanın güvenilirliği için seomoz puanlarını dikkate alabilirsiniz.
 4. Uygunluk / Alâka : Sitenizin içeriğine uygun içerikli sayfalardan link almanızın bir etkisidir. Size benzer içerikli sitelerden link almanızın etkisini yukardaki pastadan inceleyebilirsiniz.İpucu : Hangi sitenin, hangi içeriğin size uygun olduğunu belirlemek zor olabilir. Bunun için http://www.seomoz.org/labs/lda kullanabilirsiniz. Henüz geliştirilme aşamasında olduğunu ve türkçe sonuçlarda verdiği sonuçlar beni çok tatmin etmediği söylemek isterim.
 5. Yerleşim : Linkinizin, site içerisindeki yerleşi bu noktada önem kazanmaktadır. Sitenin en altından alacağınız  linkin size yararı en azdır. Çünkü insanlar makale içindeki, yazı başındaki linklere tıklamaları olasılığı daha fazladır. Google Seo açısından baktığında, insanların tıklayabileceği yerlerdeki linkler değer kazanmaktadır.Sitelerin en alt noktası yerine, linkinize tıklayabilecekleri şekilde linkinizi konumlandırın.
 6. Link Çıkışı : Sitenin gücü, link çıkışı eşit şekilde bölünmektedir. Yüzlerce link çıkışı olan bir sayfadan alacağınız linkin değeri yok denecek kadar azdır. Çöplük halini almış sayfalara linkinizi eklememenizi öneririm.

Sonuç olarak;

Link alırken, otoriter bir siteden, anahtar kelimenizde, sizinle benzer içeriğe sahip siteden, insanların tıklayabileceği pozisyonda,  az link çıkışı sahip siteden link almanızı tavsiye ederim.

Bu yazıyı yazmamda referansım - http://www.seomoz.org/blog/link-anatomy-understanding-the-value-of-a-link

Yorumlar (3)

Yorum Yaz