Buradasınız:Anasayfa » Link İşlemleri ( Link Building ) » Backlink ve Backlink Etkisi Nedir ? Nasıl İyi Kullanılır ?

Backlink ve Backlink Etkisi Nedir ? Nasıl İyi Kullanılır ?

Backlink ve Backlink Etkisi Nedir ? Nasıl İyi Kullanılır ?

Yıllardır sitenizle ilgili olan sitelerden link alın denilir hep. Bunun nedeni sitenizdeki içeriğin iyi olduğu varsayılır ve link veren sitenizi ilham verici bulduğu için link verir. Backlinkin mantığıda tam olarak budur. Sitenizi ilham verici bulup sitenizden/sayfanızdan esinlenip bir içerik/bir site hazırlamıştır. O içerik/site ‘den size link vermiştir. Yani Google’a demiştir ki ben bu siteyi çok sevdim, içeriğini çok benimsedim öyleki ondan esinlenerek bir içerik ve site yaptım.

Şimdi Google bu sistemi düşünerek birine link veren sayfa ile linkin sayfasını karşılaştırır. Kelime dengeleri ve kelime orantıları çıkarılır. Birbirine yakınlıkları bulunur. Yani kopya içerikmi olduğu test edilir. Eğer değilse bu sefer işin içine sayfa kelime ağırlıkları çıkar. Buda sağlandıktan sonra kelimeler birbirine yakın veya aynı ise karşı siteye verilen backlinkin değeri bu şekilde bulunur. Bulunan değere göre link verilen sayfaya değer yansıtılır. Böylece backlink etkisini gösterir.

Backlink etkisi tam olarak budur. Her link için illaki bir etki verilir. Önemli olan bu etkinin değerini en yüksek seviyede almaktır. Onun için bu değeri en iyi şekilde oluşturmak gerekir. İşte tam burada işin içine benzer sayfalar yığını denen olay çıkıyor. Bu kavram başka yerde varmı yokmu bilmem. Ama genelde bu yönde yabancı yerlerde çok çalışma yapılıyor. Bunun satışları vs de yapılıyor. Türkiyedede bilmedende olsa bazıları yapmaya çalışıyor.

Peki arkadaş nedir benzer sayfalar yığını ?

Olay şudur arkadaşlar. Sitemizi en güzel şekilde tamamlayan kelimelerin sitemizi en güzel şekilde besleyecek sayfalar ve sitelerle açılması ve backlinklenmesidir. Yani atıyorum oyunlar diye siteniz var. Bu kelimeye kasacaksınız. İsterseniz 5.000.000 tane imlemeyapın. 5.000 tane tanıtım yazısı alın. 5.000 tane dizine gönderin. 500 tane video ekleyin. 50 tane siteden link verin. Yani ne yaparsanız yapın bu siteyi o kelimede çıkarmanız kolay değil. Bi yere kadar gelir ama ilk sayfa ve kafayazor getirirsiniz. Kimse bu tip yöntemlerle getiririm demesin. ( Örneğin sağlam durması açısından: Ben yıllardır uğraşıyorum. Getirdiğim siteler ve yaptığım işler belli. O yüzden yazıyorum.)

Şimdi “oyunlar” kelimesinde çıkarmaya çalışacağınız bir site için benzer sayfalar yığını oluşturmanızı tavsiye ederim. Bunu yaparken öncelikle türev kelimeleri çıkarmanız gerekir. Nedir bunlar ? dövüş oyunları, beceri oyunları, zeka oyunları vs vs tonla kelime çıkar. Bunlar genel olarak ana kategori olarak oyunlar çerçevesinden çıkmış kelimelerdir.

Bu kelimeleri çıkartıp bunlar için site/sayfa açıp // site/sayfa oluşturup benzer bir link edinmeye çalışacağız. Bu şekilde en yüksek backlink değeri oluşturmuş olacağız. Aldığımız link içinde dış linkler bulacağız. Yani site/sayfa açtım içeriği attım kendime link verdim değil. O siteleride bi şekilde benzer sayfalarla linklendiricez. Sağlam bir döngü oluşturmuş olacağız. Bu döngü öyle işlemeli ki birbirini takip eden kelimelerle donatılmış olmalıdır. Yani şöyle düşünün;

Ana kelimemiz oyunlar. Açacağımız 1. site/sayfa için alt kelime “araba oyunları” olarak belirledik. 2. site olarak “yarış oyunları” kelimesini kullanabiliriz. Nedeni ise araba oyunları sitesinde genel olarak ağırlık kelimelerin başında “yarış oyunları” geliyor ( araba oyunları sitelerini inceleyebilrisiniz.). 2. siteyi açtıktan sonra 2.siteden 1. siteye yada 1. siteden 2.siteye link verebilirsiniz. Bu döngü ters de işleyebilir düzde işleyebilir. Buna siz karar verebilirsiniz. Örneği vermişken açacağımız 3. site için “ferrari, formula 1, araba park etme” bu kelimelerden birini kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde 3. siteden ya 2. siteye yada açacğaınız 4.siteye link verebilirsiniz. Bana göre mantığı terse döngü kurarak oluşturun daha etkili olabilir.

Bu şekilde 2 hatta 3 kuşak link ötesi oluşturmuş oluruz. Her alt site/sayfa ya link kasacağımızdan o sayfalarında sıralamalrda var olması sağlanabilir. Böylece yan kelimelerimizde sıralamada olan tamamı ile benzer/türev bir sayfadan link almış olacağız. Bunu yaparkende her kuşağın ana kuşağa link vermesinide sağlayabilirsiniz. Anlamanız açısından; (Bknz: “ahcı bahçivanı bahçivan şöförü şöför uşagı sonra hepsi uşagı”.

Biraz daha ayrıntılı olarak şöyle bir resim olayı daha anlaşılır hale getirebilir:

Gördüğünüz gibi ana site dışında kalan size ait bütün siteler içinde benzerliği yakın olan sitelere link verebilir ve ağırlık kelimeleri oluşturabilirsiniz.

Resimde size 2 kuşak link ötesini çizdim. 3.kuşak link ötesi; diğer linkler tabir ettiğimiz linklemelerdir. blog, dizin, video vs vs.

Bu siteleri mantık olarak uluştururken ağırlık kelimesi olarak açtığımız kelimeyi belirleyecek yan ağırlık kelimesi olarakda bizim kendi ana kelimemizi belirleyeceğiz. site içini ona göre düzenleyeceğiz. İçerik ve makalelerimizi ona göre yazacağız. Örneğin; açtığımız 1.site için (araba oyunları) 100 kelimelik bir makale içinde 4-10 tane araba oyunları geçirecek, 4-8 tane oyunlar kelimesi geçireceğiz. Oyunlar kelimesi benzer kelime türevleri içinde Google tarafında oyunları, oyunu, oyna gibi kelimelerle birleştirildiği için içeriğimizi ona göre düzennleyeceğiz. Yani takip kelimeleri yığın şekilde kullanmayacağız. ( araba oyunları, araba oyunu, araba oyna, araba oyun vs vs şekilde).

Bu linkler sadece sayfa ve siteler açılarak oluşturulmaz. İmleme, Bloglar, Listeler, Boxlar vs gibi linkler ilede benzer sayfalar oluşturulabilir. Yanlız bunlar için çok dikkatli çalışmalar yapmamız gerekir. Türev kelimelerin çokluğu ve anasayfayı beslemesi dikkat isteyen işlerdir. Genel olarak tüm linkleri anasyafanıza almayın. Anasayfanıza aldığınız linkler çok fazla olduğunda eğer çok iyi popülariteniz yoksa, eklediğini yeni içerikler anasayfada direk gözüktüğünden çok büyük link backgroundlı sayfadan link aldığı için o yeni içerik sıralamada önlere gelemiyor. Bu yüzden anasayfamıza alacğaımız linklerin dengesini düzgün kurmamız lazım. Sitemizin alt kelimelerini ve alt sayfalarını iyi seçmemiz lazım. Şunu tekrar söylüyorum. Sitenizdeki kategorilerin sitenizin alt kelimeleri olduğunu unutmayın. Sitenizde kategori sayfalarına dikkat edin. Kategori içinin özgünlüğü ve benzersizliği iyi orantılanmış olmalıdır. Kategori içinde takip linkler yığını ( sadece linkler/ yazı yok) oluşmuş olursa kategorilerin etkisi çok iyi olmaz. Böyle oluncada anasayfanın site içinden beslemesi çok zor olur. Breadcrumb olayını sağlam bir şekilde ayarlayın.

NOTLAR – UYARILAR
Sadece bu linkler ile çok iş yaparsınız demiyorum. Örneğe göre söyleyecek olursak oyunlar diye oyunlar keliemsinde çıkan sitelerden link alacaksınız. Bu sonraki iş.
Bu benzer sayfalar yığını sadece anasayfanıza yapılacak diye birşey yok.
Bu linkleme işine başlamadan önce sağlıklı bir link takvimi oluşturun. Bu takvime sadık kalın. 1.hafta x sitesi açılacak x yerlerden x sayısında link alınacak gibi.
Bunun için gerekli yardımları alın. Herşeyi kendiniz yapmayın. Yapacağınız işi sizin adınıza kaliteli ve daha sağlıklı şekilde yapacak çok kişi var. ( kesinlikle kendim için demiyorum. link borsası bölümüne bakmanız ufkunuzu açabilir )
Kategori sayfalarınıza dikkat edin. Bu sayfalar için özgün yazılar oluşturun.
Türev ve takip kelime ve linklerinizi çıkarmak için bir fizibilite çalışması yapın. Oturun teker teker bu kelimeler için siteleri inceleyin. O sitelerdeki kelime ağırlıklarına bakın. Kelimeleri çıkarın ve takip takip siteleri oluşturun.

Alıntı