Buradasınız:Anasayfa » Link İşlemleri ( Link Building ) » Backlink için hangi site daha faydalı?

Backlink için hangi site daha faydalı?

http://www.seonokta.com/backlink-nasil-bulunur.htm adresinde bahsettiğmiz yollardan, backlink bulabileceğinzden bahsettik, peki ya bu linkimizi ekleyeceğimiz sitelerden hangisi bizim için daha faydalı?

Öncelikle sitemizin linkini ücretsiz olarak ekliyorsak karşı sitelere, “yetişkin siteleri” dışındaki sitelerin hepsine sitenizi eklemeniz az yada çok etkisi olacaktır.

Ya Ücretli Sitelerden Hangisi Daha Yararlı?

Sitemize link alırken seçenekler arasında tıkanıyorsak, bu yazının devamı sizler için :)

 1. Öncelikle sitemizle aynı içerikli siteyi seçmeye çalışın. Linkin bize en üst seviyede yarar sağlaması için içerik çok önemli.
 2. Karşı sitenin PageRank değeri. Daha önce blogumuzda PR değerinden bahsetmedik. Fakat yeri gelmişken özet geçelim; pagerank Google‘nin sitelere verdiği 0-10 arasında bir değerdir. En kaliteli site 10 değerini alır. Linkinizi alırken kısaca pr değeri sizin için iyi bir seçenek.
  Dikkat: Sahte pr değerli bir siteye denk gelebilirsiniz. Bunu anlamak için Google aramasına “info:siteadi.com” yazarak çıkan sonuca göre hareket edebilirsiniz.
 3. Sitenin indexli sayfası; yani google‘ın sitede gezdiği ve bünyesine eklediği sayfa sayısıdır. Buna bakmak için Google aramasına “site:siteismi.com” yazmanız yeterli.
  Dikkat: Eğer yeni bir site iseniz, çok fazla index sayısına sahip sitelerden link almanızı tavsiye etmem.İlgili Konu : http://www.seonokta.com/backlink-alirken-karsi-sitenin-indexi.htm.
 4. Alexa değeri; Alexa sitelerin trafiklerine göre listeleyen bir sistemdir. En çok trafik alan site 1. sıraya yerleşir. Daha çok trafik alan site, Google tarafından ve insanlar tarafından sevilmiştir. Onlardan link almanızda fayda vardır.
  Dikkat: Malesefki Alexa’da yüzde yüz güvenli bir sistem değil, bu yüzden Alexa sırasının hile ile yükseltilip, yükseltilmediğini incelemeniz gerekir, ilerde bu konudan da bahsedeceğiz.
 5. Site yaşı ve sitenin sahip olduğu backlinkler ise en son kısımda yer alabilir. Sitenin yaşlı ve ye pagerank değeri düşük olmasına rağmen güçlü backlinklere sahip olması diğer etmenlere göre etkisi daha az gözükecektir. Fakat hiç etksiz olarak kabul etmeyelim.

Yukarıdaki maddelerde de gördüğünüz gibi, link alırken dikkat etmeniz gereken bir çok konu var. Malesef ki internette her sistemin hilesi mevcut. Ülkemizde de sizi kandırmak isteyenler mevcut.

Yorum Yaz