Buradasınız:Anasayfa » Webmaster Araçları » Arama motorlarında web site sıralamaları

Arama motorlarında web site sıralamaları

Arama motorlarında web site sıralamaları

Arama motorlarında web site sıralamaları , arama motorlarının siteleri sıralarken kullandıkları ve çözülmesi zor olan bası sistemler mevcut. Bu sıralama sistemleri arama motorlarındaki bir sitenin durumunu anlık veya günlük olarak inceledikten sonra o sistemde güncelleme yapar ve o siteyi düşür edebilir yükselt edebilir.

Arama motorlarında web site sıralamaları için kullanılan sıralama sistemleri:

Seo , (search engine optimization) Türkçe karşılığı ise arama motoru optimizasyonudur. Adından da anlaşılacağı gibi search engine optimization web sitenizin google gibi arama motorlarında hangi sayfada ve kaçıncı sırada yer alacağını belirlerken çok büyük rol oynar. Aslında Seo’da bir sıralama sistemi mevcut değildir. Bir web sitesinde konu başlıklarından meta tag’lara kadar anahtar kelimeleriniz ile seo puanı kazanır ve sitenizin seo analizine göre google’da düşebilir veya yükselebilirsiniz.

Alexa , arama motorlarında web sitenizin yerini belirlerken kullanılır. Alexa sıralamasına web sitenizi eklediğinizde web sitenizi onayladıktan sonra siteniz için bir dashbord, sayfa hazırlayarak o sayfada sitenizin kayıt ederken sizin belirlediğiniz ülkede ve dünyadaki sıralamanızı belirtir.

Pagerank , Arama motorlarında bir web sitenin alabileceği pagerank değeri en fazla 10′dur. Fakat bu pagerank değerine ulaşmak normal bir site için maalesef imkansızdır. Sitenizin pagerank değerini yükseltmek için bol bol link vermelisiniz. Link değişimleri yaptıktan sonra ve tabii ki özgün içerik girdikten sonra pagerank değeriniz yükselebilir ama kesin olarak yükseleceğini kimse söyleyemez. Belki 0 belki en fazla 1 bile olabilir. Fakat bir sitenin pagerank değerinin değişmesi için bir pagerank güncellemesi olması gerekiyor.