Buradasınız:Anasayfa » Google Hizmetleri » Adsense Nedir ?

Adsense Nedir ?

Adsense Google’ın en önemli gelir modelini oluşturmaktadır. Google kendi aramalarında ve dünyadaki siteler üzerinde “reklam ağı” olarak nitelendirebiliriz. Farklı performanslara göre çalışır. Ads ( advertise ) sistemi Google için 2 ana başlık altında toplanır. Bunlar;

  • Adwords: Reklam yayın ağına reklam vermenizi sağlayan bir otomosyondur.
  • Adsense: Reklamların yayıncılar tarafından sitelerinde gösterilmesini sağlar.

Bu yazımızda adsense’den bahsedeceğiz.

Adsense üye olmak için bir siteniz olması gerekmektedir. Bu blogspot, blogcu gibi ücretsiz bir blog hizmeti dahi olabilir. Siteniz, Google kriterlerine uygun ise, başvurunuz kabul edilir. Bu süreç biraz uzun sürebilir, başvuruların çok fazla olması bu gecikmeyi sağlamakta.

Adsense’de 2 ana kazanç yolu mevcuttur.

  1. Tıklama bazlı kazanç: Kullanıcıların sitenize girdikten sonra reklamlara tıklayarak oluşturduğu performanstır.
  2. Arama bazılı kazanç: Sitenizde arama yapan kullanıcıların, bu aramalardaki reklamlara tıklaması sonucu kazanç elde edilmesidir.

Reklam kurulumu üzerinden sitenize uygun ebatlarda ve size uygun renklerde reklam kodu alabilirsiniz. Bu kodu sitenize ekledikten sonra yaklaşık 10dk içinde reklamlar sitenizde görünür olur. Ziyaretçi trafiğiniz ile orantılı olarak gelirinizde artacaktır.

Gelir gelmeye başladı, peki kazandığınız paraları nasıl alacaksınız?

  • Çek
  • EFT ( Elektronik Fon Transferi )

Google 2 sistem ile para göndermekte ve bunun için size EFT yolunu önereceğiz. Çekin Türkiyede bozdurma sıkıntıları, bankaların problem çıkarmaları buna bir sebep olmakta.

Hesabınızdaki para 10$’ı geçtiği zaman, adsense başvurusunda doldurduğunuz adrese mektup gönderilir. Bu mektup pin olarak adlandırılır ve sizin için oluşuturulmuş bir şifre mevcuttur. Pinin Türkiyeye ulaşması 25-40gün kadar sürebilmektedir. Pinin size ulaşmasından sonra, hesabınıza girerek şifrenizi doğrulamanız gerekmektedir. Bu sayede Adsense, sizin ev adresinizi doğrulamış bulunmakta. Yanlış yazılan ev adreslerinin önüne geçilebilmekte.

Pinin girilmesinin ardından, banka hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Hesabınızı Adsense panelinden girdikten sonra, küçük bir miktar hesabınıza yatırılacaktır. Bu işlem yaklaşık 7 gün civarında sürmektedir. Bu, sizin pin onayınız gibi hesabınızın doğrulanması için gerekli bir işlemdir. Hesabınıza yatan ücreti, sisteme girmelisiniz.

Bu işlemlerden sonra, hesabınızda 100$ geçtiği zaman ödeme alabilirsiniz. Bunun için basit bir örnek ile açıklayalım. Ayın 18′i 100$ı geçtiğinizi farzedelim.  Ay sonunda hesap kesimi gerçekleşir ve diğer ayın 27′si gibi ( ayın son haftası ) paranız hesabınıza yatar.

Herkese Bol Kazançlar.

Yorumlar (1)

  • ibrahim

    aramada iyi para var gibi duruyor da bi püf noktasını öğrenemedik (:

Yorum Yaz