Buradasınız:Anasayfa » Genel » -60 Cezası nedir ve nasıl çıkılır ?

-60 Cezası nedir ve nasıl çıkılır ?

-60 Cezası nedir ve nasıl çıkılır ?

-60 Cezası Nedir ? -60 Cezasına Girme Nedenleri ?
Google Panda algoritması ile birlikte altyapısına, sahte ve yapay yollarla elde edilen linkler üzerinde inanılmaz şekilde algılama yeteneği elde etti. Bunun yanında etiket yapılarını çözme konusunda çok daha kusursuz hale geldi. Bunun yanında tamamı birebir çalıntı içerikle oluşturulmuş sitelere karşıda affetmez bir hale geldi.

İşi böyle düşündüğümüz zaman geçen aylarda profil link furyasına giren hemen hemen herkes sitesini şu sıralar gerilerde görmeye başladı. Ayrıca etiket yapısını hatalı kullanan her sitede -60 cezasından nasibini almış durumda. Birebir bir siteyle aynı içeriği oluşturmuş siteler dışında özgün olmayan sitelerin bu cezaya girdiğini ( panda algoritmana bağlı sıralama vurgunu ) ben pek görmedim. Genel olarak -60 cezasından nasibini alan 2 kesim bulunmakta;
1- Profil link işine girip abartanlar
2- Etiket sistemi kullananlar ( akıllıca olmayan )

Tabi şimdi konu altından bazılarınız çıkıp diceksinizki benim böyle sorunlarım yoktu ama sitem düştü. Arkadaşlar her düşüş ve filtreyi Panda ‘ya bağlamayın. Panda genel olarak yapay ve sahte linklerin yanı sıra spin ile oluşturulmuş içeriklere karşı geliştirilen bir sistem. Envai çeşit filtre var. Hali hazırda yıllardır bunlar zaten uygulanıyorlar.

-60 Cezası Nasıl Anlaşılır ?
Öncelikle bunun anlaşılır esas yolları şöyledir. Site kelimesinde 4-5-6. sayfalara gerilemiştir. Esas olarak google sıralamasından silinememekle beraber ana domain ve kelimesinde 4-5-6. sayfalarda dolaşır sürekli. Diğer filtrelerde site sralamalardan silinir. 4-5-6 diye tabir edilen sayfalarda durmaz. Bunun anlaşılabilir tarafı temel olarak bunlardır.

-60 Cezası Neden Uygulandı ?
Gelişen internet sektöründe her geçen gün birileri webmaster ve coder olarak piyasaya girdi. Dünyada en çok kuıllananılan arama motoru olan Google herkesin gözüne kestirdiği bir yapı. Tabi herkes bu yapıyı alt edecek sistemler üretmektedirler. Kimisi başarılı olur kimisi başarılı olmaz. Google oluşturulan bu yapay sistemlere karşı yeni yeni önlemler alıyor. Hemen hemen her 2 yılda bir yeni algoritma girdi diye konuşuyoruz. 2 yıl önce pr sistemine dayalı sistemi değiştirerek yanlızca benzer içerikli sayfaların oluşturduğu kelime dağılım matrisini oluşturarak, benzer içerikli sayfalardan alınan linkleri daha ön planda tutup siteye onu yansıtan algoritma getirmişti. Şimdi ise fake linkleri engelleyen bir algoritma. 2 yıl sonra ise üretilen yapay sistemlere karşı yeni algoritmalar getirecektir. İşte -60 cezası bu algoritma nın cezai kısmını oluşturuyor. Google yeni sistemine takılan siteleri bu tür bir cezayla karşı karşıya bırakarak onların yaptığı hatayı daha iyi anlamasını sağlıyor. Bu aslında bizler için çok daha iyi bir sonuç. Bir anlamda şöyle bir sonuç çıkabilir bu cezadan;
” GOOGLE SİTEMİZİ TAMAMEN SANDBOX ÇUKURUNA ATMIYOR. AKSİNE YAPTIĞIMIZ HATAYI ANLAYIP DÜZELTMEMİZ İÇİN BİZLERE ŞANS VERİYOR..”

-60 Cezasından Nasıl Çıkarım ??
Öncelikle arkadaşlar, sitemizin -60 cezasına maruz kalıp kalmadığını tam olarak anlamamız lazım. Anladıktan sonra girmemizi sağlayan nedenleri bulmamız gerekir. Bulduktan sonra bu nedenleri ortadan kaldırmamız gerekiyor. Temel olarak nedenleri yukarda saymıştım. Basit olarak benim söyleyebileceğim bazı teknikler şöyle olabilir.

- Sitenizden etiket sistemini kesinlikle kaldırın. Etiket url’lerini “301″ ile 404 sayfasına yönlendirin.
- Profil link alanlar için, profil link sayısını bastıracak yeni ve farklı ip lerdeki sitelerden link alın. ( Bunu daha sonraki yazılarımda ayrıntılı anlatıcam )
- Siteniz içerisindeki hataları kesinlikle giderin. Anasyfadan alt sayfalara verilen bağlantıların sayısı, Alt sayfadaki kelime dağılım oranlarını, kelime oranları, Alt sayfadan ana sayfaya giden link sayısı vs vs
- Sitenizde oluşabilen her sayfayı kontrol edin. Her sayfanın metalarına mutlaka bakın. Aynı türden metaları kesinlikle kullanmayın. Birbiri aynısı 2 sayfa kesinlikle olmasın. Aynı url içinde benzer içerikleri kesinlikle tutmayın. ( Etiketlerin filtreye sokmasının temel nedenidir ve daha sonra bu konuyuda detaylı anlatıcam )
- Eklediğiniz içerikleri kontrol edin. Size ait olmayan içerikler üzerinde oynama yapın. Yada o içeriklerin bulunduğu sayfaya size ait olsun olmasın, özgün içerikler serpiştirin. Bunun detaylı yolları var. İLerde bu konudada geniş bir yazı yazıcam.
- Kullanıcıyı sitede tutacak değişiklikler yapın. Temanız güzel değil kullanıcıyı itiyorsa değiştirin. Görselleri web2.0 a göre düzenleyin. Ne biliyim kullanıcı için yeni özellikler ekleyin vs. Kullanıcı sitenizde zaten çok duruyosa bunu geçin.
- Sitenizi asla silip baştan site yapmayın. Bu normal filtreler için çare olabilir ama -60 için çare olmuyor.
- Sitenizi desteklicek linkler alın.
- Kelime dağılım matrisi oluşturun ( çok önemli bir konudur. yakın zaman sonra anlatacağım. bugüne kadar anlatan olmadı. aslında böyle bir isim yok, bu benim koyduğum bir isim. anlattığım zaman size aynı şeyleri papağan gibi tekrar eden seocukları o zaman ayırt edeceksiniz.)
- Aklıma geldikçe yenilerini eklerim…

-60 Cezasınıdan Çıkmak İçin Neleri Nasıl Uygularım ?
Öncelikle yukarda en basite indirgeyerek saydığım ( tabiki sadece onlar değil, daha bir çok şey var ama bazı bilgiler bizlerde “sır” kalmalı ) çıkmak için uygulanacak bilgileri uygulayın. Yanlız hepsini bir anda değil. Örneğin size uyan 2 tanesini yapın, değerlendirme isteyin. Muhtemelen değerlendirme sonucu size dair manuel yapılmış bir spam kaydı yoktur gibi klasik cevapları olacaktır. Bu cevap sürekli gelecektir. Asla yılmak yok

Daha sonra tekrar 2 tanesini yapıcaksınız ve değerlendirme isteyeceksiniz. Bundaki amaç herşeyi bir anda yapıp Google gönderme yapmamak. Sonuç olarak Google ‘a bazı şeyler üzerinde çalıştığımızı ve eksiklerimizi gidermeye çalıştığüımızı göstermemiz gerekiyor. En sonunda mutlaka -60 cezasından çıkacaksınızdır. Bu konuda uzman birinden destekte alabilirsiniz. ( =) )

Şunu kesin olarak söylüyüm, eğer -60 cezasına girme nedeniniz profil link alımı ise bunun düzeltilmesi oldukça zorludur. Zira backlinkleri dengelemeniz, sağlıklı ve sağlam backlinkler almanız gerekir. ( yakında bu konuda yazı yazacağımı belirtmiştim )

-60 Cezasından Çıktım Şimdi Ne Yapıcam ?
Eğer bu cezalandırma yönteminden siteniz başarılı birş ekilde çıkmış ise, yani; kendi aramasında gelmiş ve sıralamlara yavaş yavaş giriyor ise artık sağlıklı backlinkler peşinde koşacağız. İçeriğimizi eşsiz ekleyecek ve bu doğrultuda eşsiz backlinkler alacağız.

SON OLARAK SÖYLEYECEKLERİM;
Google derki, Sitenizde bulunan kurallarıma aykırı tek bir sayfa yüzünden bile sitenizi filtreye sokabilirim.
Google derki, Etiket yapısını artık istemiyoruz. ( Google tarafından gelen cevaplardan birinde )
Google derki, Gerçek olmayan linkler peşinde koşmayın. Oluşturacağınız her yapaylığa karşı önlemimiz var.
Google derki, Kullanıcıya aradığı şeyleri sunun bunun haricinde hiçbir şey sunmayın.
Ben derim ki, Aynı içeriği farklı farklı sayfalarda sunmayın. Bir içerik bir sayfada olsun. Etiketler yada başka yollarla çoğaltma yoluna gitmeyin.
Ben derim ki, Kullanıcı için site yapın. Kullanıcı için site yapın ki, kullanıcılar sitede zaman geçirsin. Zaman geçirsin ki sitede durma oranınız artsın. Buda sizi seoda başarılı kılsın.
Ben derim ki, Sağlam ve başarılı sitelerden link bulun. Bu sayede çok iyi sıralama atlarsınız.
Ben derim ki, Özgünlüğü burada aramayın. Özgünlük 250-300 kelimelik makale yazmak asla değildir. Özgünlük bir içeriği kullanıcının aradığı şey olarak sunmaktır. Piyasada binlerce sitenin konuları başka sitelere alıntı yoluyla alınıyor. Ama hemen hemen bütün siteler ana sitenin yazdığı yazının url sinin önüne geçiyor. Madem özgünlük 250-300 kelimelik makale yazmak. O zaman bu nasıl oluyor diye sorarlar adama. Kimsede cevap veremez.

Son olarak unutmayın arkadaşlar, Google kendisine gelen şikayetlerin tamamına bakıyor. Bu doğrultuda sitelere filtremeler uyguluyor. Bazı sitelerin yeniden değerlendirmesinde gelen cevaplar bunu destekler niteliktedir. Yani herkesin anlayacağı dilden konuşucak olursak, Google manuel olarak sizin sitenizi reel insanlar tarafından filtreye alabiliyor. O yüzden ben Google ‘ı kandırdım demeyin. Elin adamı gelir çat diye sokar sizi filtreye. Ayrıca arkanızda sizi geçmeye çalışan onlarca seocu olduğunu unutmayın. Onların şikayetleri sizin sonunuz olabilir.

Yazar: NeLph